חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה

אלופציה אראטה הנה מצב פתאומי בו חלה נשירת שיער והתקרחות באזור בו צומחות שיערות שאינו מלווה בהיווצרות של צלקת כלשהי כל משטח נושא שיער יכול להיפגע.

תבנית הנשירה מפוזרת בתחילה, כלומר בין אזורים בהם קיימת התקרחות יש אזורים בעלי צמיחת שיער תקינה אך בהמשך יכולים להיפגע אזורים גדולים יותר. המחלה אינה מסוכנת כשלעצמה אך היא מלווה בנזק פסיכולוגי-חברתי משמעותי עקב הבעיה הקוסמטית הנלווית לה. בפרק זה נסקור את הידוע על המחלה ועל הטיפולים האפשריים בה.

אלופציה אראטה – שכיחות

מדובר במצב שכיח למדי אותו ניתן לזהות בכל שכבות הגיל אך היא נדירה טרם גיל 6 חודשים. הרושם הוא שככל שגיל תחילת המחלה נמוך יותר צורת הופעתה תהיה קשה יותר. ההערכות טוענות שהסיכון לחלות במחלה זו למשך כל זמן חייו של אדם הוא 1.7 אחוז ושבכל זמן יש 0.1-0.2 אחוז של חולים באוכלוסיה.

אלופציה אראטה שכיחה גם בגיל הילדות,כחמישית מהמקרים מתחילים כבר בגיל הילדות. למרות זאת יתכן ובאזורים גאוגרפים שונים יש הבדלים בשכיחות בין שכבת הגיל הצעירה והמבוגרת ובמזרח אסיה למשל אחוזי התחלואה בילדים נמוכים יותר ונעים סביב 12 אחוז מסה"כ החולים.

מחקרים באוכלוסיה מערבית הדגימו שכיחות שווה בין המינים לעומת מספר מחקרים ממדינות ערב והודו שהראו שהמצב שכיח יותר בבנות לעומת מחקרים במזרח אסיה בהם היו מעט יותר בנים שסבלו מהמצב. ב-60 אחוז מהחולים מופיע הנגע הראשון לפני גיל 20.

מחלות אטופיות (Atopia) ואוטו-אימוניות המתחוללות עם אלופציה אראטה

השילוב של מחלות אוטופיות (רגישויות שונות – עור, נזלת, אסתמה וכדומה) ותחלואה באלופציה תוארה במחקרים רבים. שיעור האטופיה בחולים נעה לפי המחקרים השונים בין 10-50 אחוז.

הסיבה לקשר זה אינה ברורה. אומנם יש נטייה לחשוב שבחולים אטופיים חומרת האלופציה קשה יותר אך ההוכחות לכך בספרות הרפואית אינן משמעותיות. מחלות אוטו-אימוניות אחרות תוארו במשלב עם אלופציה אראטה בעיקר תחלואה של בלוטת התריס וויטילגו. כעשירית מהחולים עם אלופציה סובלים מהפרעה בבלוטת התריס ושכיחות ויטיליגו בחולי אלופציה גבוהה פי 4 מזו שבאוכלוסיה הכללית.

מחלות אוטו-אימוניות אחרות תוארו עם אלופציה כגון : סכרת נעורים, זאבת אדמנתית, מיאסטניה גראביס, ריאומטואיד ארתריטיס, אולצרטיב קוליטיס ואחרות. מגוון של נוגדנים כנגד רקמות שונות (בלטות תריס, תאים פרייטלים של הקיבה, שריר חלק ונוגדנים נגד נויטרופילים) הודגמו באחוזים גבוהים ביחס לאוכלוסיה הכללית בחולי אלופציה, עובדה המצביעה על מעורבותה של מערכת החיסון בהופעת התחלואה תוספות שיער.

שימוש בתוספות שיער או פאה רפואית בהחלט יכול לסייע משמעותית להתגברות על הנזק הפסיכולוגי שנגרם כתוצאה מאלופציה אראטה.

תוכן עניינים

הפאות שלנו

הפופולריים ביותר

מאמרים נוספים

לתיאום פגישת ייעוץ ללא עלות: